Розширена електронна версія

Круглий стіл "Проблема свободи у східних філософіях: теоретичні та екзистенційні виміри" (фотозвіт та аудіозапис)

Червень 14, 2018
Цей матеріал доповнює статтю: Проблема свободи у східних філософіях: Теоретичні та екзистенційні виміри Завгородній Юрій, Ярош Олег, Капранов Сергій, Кіхно Олександр (2018). . Філософська думка, №4. с. 6-20.
Проблема свободи у східних філософіях (круглий стіл Філософської думки)

12 червня 2018 року в Інституті філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України відбувся круглий стіл «ПРОБЛЕМА СВОБОДИ У СХІДНИХ ФІЛОСОФІЯХ: ТЕОРЕТИЧНІ ТА ЕКЗИСТЕНЦІЙНІ ВИМІРИ». Організаторами заходу стали Сектор історії східної філософії Відділу історії зарубіжної філософії та редакція науково-теоретичного часопису «Філософська думка».

935
Цей матеріал доповнює статтю: Проблема свободи у східних філософіях: Теоретичні та екзистенційні виміри Завгородній Юрій, Ярош Олег, Капранов Сергій, Кіхно Олександр (2018). . Філософська думка, №4. с. 6-20.
Постійна адреса матеріалу
http://journal.philosophy.ua/node/7736

Організатори дискусії запропонували спікерам та учасникам подискутувати з приводу того, що таке «свобода» у філософіях Сходу. Частина теоретичних описів цієї категорії може збігатись з історією її дослідження у європейській думці, але можна виділити й ряд ознак специфічно «орієнтального» ставлення.

Наприклад, в індійський традиції поняття «мокша», визволення є одним із головних релігійно-філософських екзистенціалів. Специфіка осягнення цього поняття в східних філософіях пов’язана з інакше сформульованими дихотоміями, з одного боку, Єдиного, Абсолютного і, з іншого боку, індивідуального та особистісного буття.

У філософіях Сходу інакше, ніж в західній філософії, сформульовано дихотомію свободи вибору і напередвизначеності (наприклад, в ісламській філософії), концепції ілюзорності індивідуального та множинного буття (буддизм, адвайтизм в індійській філософі).

Індивідуальний, внутрішній досвід, інтроспекція, медитативні практики мають особливе, більше значення в східних філософіях. Інший підхід до осягнення раціонального дискурсу на Сході творить окрему проблему для розуміння. Така відмінність усвідомлювалась, наприклад, індійськими філософами, і заслуговує окремого обговорення.

У 19-20 ст. східні філософії звертаються до проблематики актуальної і для західної філософії: наприклад, філософії соціального і національного визволення. Але і дана проблематика зазнала на Сході специфічних видозмін. Також розглядаються у східних філософіях й етичні виміри категорії свободи.

Окремо варто враховувати специфіку власне західних підходів до східних філософій, зокрема те, що для деяких європейських мислителів 19-го та 20-го ст., сама філософія співставлення Сходу і Заходу пов’язана з різницею у потрактуванні феномену свободи.

З доповідями виступили (за абеткою): Юрій Завгородній, Олена Калантарова, Сергій Капранов, Олександр Кіхно, Ольга Козловська, Катерина Малахова та Олег Ярош.

Модерував дискусію Олег Ярош.

Тексти доповідей та матеріали обговорення будуть надруковані в одному з найближчих чисел часопису «Філософська думка», а поки пропонуємо увазі читачів фотозвіт заходу. Наприкінці цього матеріалу доступний також аудіозапис дискусії. 

 

ОЛЕГ ЯРОШ (модератор дискусії, Інститут філософії НАНУ)
Доповідь: «Теоретичні перспективи дослідження «свободи» у східних філософіях»
 
Доповідь: «Компаративні виміри проблеми свободи у східних філософіях»
 
ЮРІЙ ЗАВГОРОДНІЙ (Інститут філософії НАНУ) 
Доповідь: «Свобода або найвища мета людини по-індійські (погляд зі сторони)»
 
СЕРГІЙ КАПРАНОВ (Інститут філософії НАНУ) 
Доповідь: «Проблема свободи у філософських традиціях Китаю та Японії»
 
ОЛЬГА КОЗЛОВСЬКА (Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова) 
Доповідь: «Свобода у буддизмі і дзен-буддизмі та сучасна ситуація»
 
КАТЕРИНА МАЛАХОВА (нститут філософії НАНУ) 
Доповідь: «Свобода на скрижалях: коментар як джерело свободи в єврейській думці»
 

Нижче доступний аудіозапис круглого столу. Для більш зручного прослуховування радимо перейти на Youtube-канал "Філософської думки", щоб мати доступ до таймлайну дискусії для швидкого вибору доповідей. 

 
 

Проблема свободи у східних філософіях: теоретичні та екзистенційні виміри (круглий стіл)